Nasıl Yapıyoruz?

 

BAKLAVA ‘nın ÖYKÜSÜ
 
HAMMADDE TEMİNİ
 
Baklavanın yapımında en önemli unsur hammaddenin teminidir.
Ürünlerimiz güneydoğu Anadolu’nun yöreye özgü tereyağı, özenle seçilmiş ceviz, Antep yöresinden getirilen özel buğday unu ve Antep’in en kaliteli fıstığı kullanılarak üretilmektedir. Özellikle seçilen fıstığın tam olgunlaşmadan yani kızarıp içi sararmadan, koku ve lezzetinin en yoğun olduğu dönemde olmasına özen gösterilir. Çünkü fıstık ve yağ baklavanın demirbaşlarıdır.
 
BAKLAVANIN YAPIMI
 
Baklavanın hamuru. un, su, yumurta ve tuz bileşenlerinden oluşur. Makinelerde hazırlanan hamur yine makinelerde belirli bir inceliğe getirilir. Hazırlanan hamur oklavaya sarılır ve aralarına nişasta serpilerek 10 eşit parçaya ayrılır. Sonrasında bu hamur parçaları belli bir inceliğe getirilir. Bu aşamada el emeğinden vazgeçilmez. Çünkü alışılagelmiş bir deyişle, altına gazete konulduğunda okunabilecek incelikte bir hamur açmak ustalık mahareti gerektirir. Daha sonra açılan bu incecik hamur tepsilere, aralarına yağ serpiştirmek şartıyla serilir. Bu şekilde tepsilere döşenen hamurların üzerine fıstık serildikten sonra tekrar hamur döşenir. Dilimleme yapıldıktan sonra, esas lezzeti veren yağ tepsisinin üstüne atılır.
 
FIRINLAMA
 
Bir sonraki aşama fırınlama aşamasıdır. Baklavamız fırından çıktıktan sonra şerbeti eklenir. Soğuyup şerbetini çektikten sonra da baklavamız yemeğe hazır hale geliyor.